Mediácia
je mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor, ktorý vznikol z ich zmluvného vzťahu alebo iného právneho vzťahu.
Mediácia je dobrovoľný a dôverný proces, ktorý je kontrolovaný účastníkmi sporu, kde je možné predpokladať isté riešenie a je zameraný na záujmy účastníkov sporu. Mediácia je rýchlejšia, lacnejšia ako súdne konanie, je alternatívou, ktorá nenahrádza iné tradičné formy riešenia konfliktov. Pri mediácii ľudia nachádzajú riešenie sami, a preto je pre nich prijateľné.
Dohoda, ktorá vznikla ako výsledok mediácie, má písomnú formu a je pre osoby zúčastnené na mediácii záväzná.
Na základe dohody, ktorá vznikla ako výsledok mediácie, môže oprávnený podať návrh na súdny výkon rozhodnutia alebo na vykonanie exekúcie, ak je táto dohoda podľa podmienok ustanovených v osobitných predpisoch spísaná vo forme notárskej zápisnice, alebo schválená ako zmier pred súdom, rozhodcovským orgánom.
Súčasná platná právna úprava podporuje, aby účastník súdneho konania ukončil svoj spor prejednávaný súdom a vyriešil ho mediáciou.
Významne podporným pre vôľu strán využiť mediáciu na riešenie sporu je ustanovenie čl. III zákona č. 420/2004 Z. z. o mediácii, ktorým sa dopĺňa § 11 odsekom 7 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v platnom znení. Ustanovenie garantuje účastníkom súdneho konania vrátenie súdneho poplatku vo výške 90 % zaplateného súdneho poplatku, ak účastníci skončia konanie schválením súdneho zmieru do začiatku pojednávania. Ak tieto okolnosti nastanú po začatí pojednávania, vráti sa im 50 % zo zaplateného poplatku. Pri vyriešení časti sporu súdnym zmierom v zmierovacom konaní, vráti sa im 30 % zo zaplateného poplatku za ďalšie konanie súdu v tejto veci.